-
Kredyt klęskowy 2024
Kredyt klęskowy dla rolnika z dopłatą ARiMR do oprocentowaniana wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę
Możliwość skorzystania do 30 września 2024 r. – w przypadku oszacowania strat na podstawie kalkulacji
RÓWNIEŻ NA PODSTAWIE KALKULACJI STRAT
Jeżeli szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody, po uprzednim złożeniu przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie tych szkód.
Kredytowaniu podlegają szkody występujące na użytkach rolnych objętych szkodami, które są własnością klientów i/lub są objęte umowami dzierżawy ustnymi lub pisemnymi bądź na czas nieoznaczony, pod warunkiem wykazania przez klienta objęcia tych użytków rolnych we wniosku o płatności bezpośrednie w roku wystąpienia szkód składanym do ARiMR. W odniesieniu do gruntów objętych szkodami i podlegających ww. dzierżawom pomoc ARiMR jest stosowana przez okres do 4 lat liczonych od daty wystąpienia szkód określonej w protokole oszacowania szkód sporządzonym przez komisję powołaną przez wojewodę albo od dnia opatrzenia przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego protokołu podpisem zaufanym i jednocześnie nie przekraczający daty zakończenia umowy dzierżawy z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy potwierdzone zostały kalkulacją oszacowania szkód, ww. okres czterech lat liczony jest od dnia 30 września 2023 r.
Określone przez ARiMR niezbędne rzeczowe nakłady ponoszone na przywrócenie produkcyjności poprzez zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji rolnej w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, np.:
1) kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego;
2) nawozów mineralnych;
3) środków ochrony roślin;
4) paliwa na cele rolnicze;
5) inwentarza żywego, zaliczanego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do środków obrotowych;
6) matek pszczelich użytkowych i reprodukcyjnych;
7) pasz treściwych i koncentratów paszowych dla zwierząt gospodarskich;
8) materiałów opałowych do ogrzewania szklarni i tuneli;
9) pasz objętościowych.
Oprocentowanie kredytu jest zmienne, oparte na stopie referencyjnej WIBOR 3M i stałej marży Banku, tj:
a) 0,50% - w przypadku kredytów na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez suszę, jeżeli w gospodarstwie rolnym, w którym wystąpiły szkody, co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, było ubezpieczonych od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, lub
b) 4,925% - jeżeli w dniu wystąpienia szkód brak było ubezpieczenia.